Kandidáti

Seznam kandidátů

Představujeme Vám osobnosti, které zvažují, nebo již oznámily kandidaturu na prezidenta České republiky. Zároveň se tyto osobnosti umístily mezi prvními patnácti možnými kandidáty v prvním průzkumu mezi našimi signatáři. Pořadí těchto patnácti kandidátů v druhém výzkumu si můžete prohlédnout v našem souhrnném článku. Díky tomu, že je těmto osobnostem blízká naše iniciativa, budou se účastnit našich veřejných akcí (především veřejných debat s občany v regionech).

Jiří Pospíšil

V roce 2014 byl zvolen
do Evropského parlamentu.

Marek Hilšer

Vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník
na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Pavel Fischer

Ředitel neziskového
ústavu STEM

Jiří Pospíšil

V roce 2014 byl zvolen do Evropského parlamentu

Jiří Pospíšil byl poslancem PČR od roku 2002 do roku 2014, v roce 2014 byl zvolen do Evropského parlamentu. V letech 2006 – 2009 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Mirka Topolánka a následně ve vládě Petra Nečase v etech 2010 – 2012, kdy byl 27. června 2012 odvolán.

V Topolánkově vládě Jiří Pospíšil prosadil mj. Přijetí nového trestního zákoníku (z.č. 40/2009), v Nečasově vládě pak mj. nový občanský zákoník (z.č. 89/2012) a nový zákon o obchodních korporacích (z.č. 90/2012). Tím došlo ke kompletní rekodifikaci českého soukromého práva. Za ministra Pospíšila byl také přijat nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim (z.č. 418/2011) či nový zákon o obětech trestných činů (z.č. 45/2013). Zároveň byl připraven např. zákon o státním zastupitelství, na jehož obsah nyní navazuje ministr Pelikán.

Do funkce nejvyššího státního zástupce jmenoval Pavla Zemana.

Došlo také ke zkrácení průměrné délky trestního soudního řízení o čtvrtinu (na 185 dní v roce 2012). V civilním řízení dokonce průměrná délka klesla o třetinu z 531 dní v roce 2006 na 369 dní v roce 2012.

Podstatným krokem byla také elektronizace justice – byla zavedena možnost elektronického podání a elektronického platebního rozkazu.

Vedle poslaneckého a ministerského působení je Jiří Pospíšil od roku 2000 zastupitelem Plzeňského kraje. V roce 2012 jako lídr ODS v krajských volbách zvítězil, vládní koalici však sestavila ČSSD s KSČM.

Mimopolitické aktivity

 • 29. září 2009 rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša dočasně pověřil Jiřího Pospíšila funkcí děkana Právnické fakulty, když děkan Zachariáš a proděkani Tomažič a Kindl se pod tlakem médií vzdali funkcí poté, co byli obvinění z plagiátorství.
 • V listopadu 2009 se stal po volbě děkanem oficiálně, ve funkci skončil 8. 8. 2010.

Video prohlášení z tiskové konference Kroměřížské výzvy:

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/proc-je-nutne-porazit-zemana-vysvetluje-muz-ktery-to-mozna-zkusi-3408

Marek Hilšer

Vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník
na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Marek Hilšer působí jako vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Vyučuje studenty medicíny a ve vědecké praxi se zaměřuje se na studium biologie zhoubných nádorů mozku.

Kromě studia medicíny absolvoval obor politologie a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Během svého působení na lékařské fakultě aktivně působil v samosprávných orgánech Univerzity Karlovy a 1. lékařské fakulty UK, kde po dvě volební období vykonával funkci předsedy akademického senátu.

Významná praxe

 • Během studia politologie absolvoval stáže v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, kde působil jako asistent předsedy zahraničního výboru.
 • V minulosti aktivně vystupoval proti politice převádění fakultních nemocnic na akciové společnosti z pera vlády Mirka Topolánka. Také se zasazoval o zachování autonomie vysokých škol, kterou chtěla omezit reforma vysokého školství navržená ministrem Josefem Dobešem.
 • Jako dobrovolník se dvakrát zúčastnil humanitární mise v rovníkové Africe, kde působil jako lékař.
 • Nikdy nebyl členem žádné politické strany.
 • V červenci 2016 oznámil své rozhodnutí kandidovat v roce 2018 na prezidenta České republiky a zahájil svou volební kampaň.

Webová stránka

Vzdělání

Doktorské studium na 1. lékařské fakultě UK

Magisterské studium, obor všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK

Bakalářské studium, obor Politologie a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK

Státní gymnázium Chomutov

Jazyky

 • angličtina
 • španělština

Pavel Fischer

Ředitel neziskového
ústavu STEM

Pavel Fischer je od roku 2015 ředitelem neziskového ústavu STEM, který navazuje na tradici stejnojmenné agentury pro výzkum veřejného mínění. Posláním ústavu je pokračovat ve výzkumech, podporovat vzdělání a inspirovat veřejnou debatu o aktuálních otázkách.

Současně působí jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor. Je členem správní rady Institutu Jacquese Delorse v Paříži, je členem expertní pracovní skupiny Institutu Montaigne pro oblast obrany a bezpečnosti, je členem správní rady neziskové organizace SIRIRI a působí v Nadaci Forum 2000. Je členem Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Do roku 2013 působil v diplomacii. Na Ministerstvu zahraničí působil jako Politický ředitel, funkci složil z rodinných důvodů pro těžkou chorobu dítěte. Před tím sedm let působil jako velvyslanec ve Francii a Monaku. V týmu prezidenta Václava Havla měl na starosti tiskový odbor, byl zástupcem tiskového mluvčího a od roku 1999 ředitelem Politického odboru s odpovědností za bezpečnost, zahraniční vztahy, domácí politiku, ekonomické a další agendy.

Mimopolitické aktivity

 • Otec čtyř dětí, v minulosti působil jako houslista (člen Pražského studentského orchestru) a zpěvák (World youth choir nebo Brixiho akademický sbor). V Paříži působil v mezinárodní jury pro udělování tradiční literární Prix des Ambassadeurs.
 • Studoval na Univerzitě Karlově (FFUK) obor čeština-francouzština, v diplomové práci se věnoval vybraným aspektům galoromanismu a iberoromanismu katalánštiny. Studoval ve Švýcarsku sociální učení církve, závěrečnou práci věnoval tématu uprchlíků a migrantů v učení Jana Pavla II. Absolvoval prestižní školu pro úředníky E.N.A., dnes je předsedou spolku českých absolventů.

Jazyky

 • angličtina
 • francouzština